Otázky a odpovědi

Jaká je cena rovnátek?

Cena rovnátek není jednotná, závisí na mnoha faktorech (typu vady, typu rovnátek, délce léčby).

Musím mít fixní rovnátka?

Nikdo Vás nebude nutit k léčbě fixním rovnátkem. Pacient se pro ni musí rozhodnout sám. Nicméně pokud se u Vás vyskytne neléčená ortodontická vada, časem se bude pouze zhoršovat a může vyvolat i další problémy (např. parodontologické).

Je léčba fixním rovnátkem bolestivá?

Samotné nasazení fixních rovnátek nebolí. V prvním týdnu po nasazení se mohou vyskytnout nepříjemné pocity bolesti a tlaku. Proto je lepší v prvním týdnu jíst kašovitou stravu.

Jaké je věkové omezení pro léčbu fixním rovnátkem?

Nikdy není pozdě. Léčba fixním rovnátkem je možná v kterémkoliv věku. Omezení souvisí pouze se stavem chrupu.

Jak dlouho trvá léčba fixním rovnátkem?

Délka léčby závisí na typu Vaší vady, na Vašem věku, růstovém spurtu a schopnosti pohybu zubů. Léčba se může prodloužit, pokud zámky často upadávají (pacient si je ukusuje) a také kvůli špatné hygieně a nespolupráci pacienta. Léčba trvá obvykle 1,5 – 2 roky.

Musím se vyvarovat některých jídel?

Ano. Je třeba vynechat tvrdá jídla (topinky, tyčinky, oříšky). Potraviny (např. jablka, mrkev) je nutno nakrájet na malé kousky. Pamatujte přitom na správnou ústní hygienu.

Jak často si musím čistit zuby?

Po každém hlavním jídle. Minimálně jednou denně je nutné použít jednosvazkový kartáček, mezizubní kartáček a dentální nit. Více informací o čištění zubů a čištění rovnáte najdete zde.

Co je separace?

Separace předchází nasazení pevného rovnátka. Při ní se aplikují do prostoru mezi zuby gumové kroužky, aby se vytvořil prostor pro nasazení kroužků.

Copyright © 2014 MUDr. Barbora Velká. Všechna práva vyhrazena.