Ortodoncie

Co je ortodoncie?

Ortodoncie je specializovaný obor stomatologie, který se zabývá diagnózou, prevencí a léčbou anomálií dentálních (postavení zubů a vztah čelistí) a skeletálních (růst čelistí).

Kdo je ortodontista?

Ortodontista je zubní lékař, který po ukončení studia a stomatologické praxi absolvuje tříleté postgraduální studium na klinice zubního lékařství.

Kdy poprvé navštívit ortodontistu?

U dítěte první návštěvu ortodoncie doporučí zubní či dětský lékař, nebo se pro ni rozhodnou rodiče či sám pacient. Zahájení léčby je velmi individuální a souvisí s prořezáváním zubů.

U dospělých tato omezení neplatí. Na první návštěvu lze přijít bez jakéhokoliv doporučení. Prostě jen proto, že chcete zlepšit své zdraví či vzhled.

První návštěva ortodontisty

Na první návštěvu se můžete dostavit bez jakéhokoliv doporučení. Lékař Vás informuje o typu ortodontické vady a upřesní Vám, zda je ortodontická léčba nutná ihned, nebo později. Seznámí Vás s postupem léčby, jaká vyšetření jsou nutná před zahájením ortodontické léčby, jaký druh rovnátek bude potřeba a jak dlouho léčba potrvá.

Plán ortodontické léčby

Před zahájením ortodontické léčby je nutné přesně naplánovat léčebný postup. Důležitou součástí je vstupní vyšetření, zhotovení otisků chrupu, RTG snímků a fotografií. Při této návštěvě budete seznámeni s přesným léčebným plánem, po jeho odsouhlasení se tento postup stává závazným. V průběhu léčby mohou nastat komplikace, kterým se nevyhneme v jakémkoliv lékařském oboru, a lékař může, po dohodě s Vámi, léčebný plán upravit.

Copyright © 2014 MUDr. Barbora Velká. Všechna práva vyhrazena.